Trzy ważne wskazówki, które poprawią wydajność pracy w Twoim magazynie.
- Wydajność a czas – jak dobrze skoordynować prace?
- Poprawa wydajności magazynu:
- analiza operacji magazynowych,
- analiza pracy ludzkiej,
- ograniczenie opóźnień i zbędnych kosztów.
- Podsumowanie.
Wydajność a czas – jak dobrze skoordynować prace?
Analizując pracę w pojęciu ogólnym należy powiedzieć, że wydajność jest miarą efektywności pracownika. Dla dokładniejszego określenia bierze się pod uwagę wielkość produkcji przeliczaną na jednego zatrudnionego lub na konkretny okres czasu – tzw. roboczogodzinę.
Poziom wydajności pracy jest uzależniony od wielu powiązanych ze sobą warunków:
- odpowiednio przygotowanego stanowiska pracy,
- kwalifikacji pracowników,
- motywacji do pracy,
- jakości przedmiotów pracy,
- organizacji i warunków pracy,
- warunków bytowych,
- stosunków między pracownikami.
Analogicznie wygląda z pracą w magazynie. Wydajność jest ściśle związana z czasem, w jakim realizowane są wszelkie procesy logistyczne. Aby ją zwiększyć, trzeba przeanalizować wykonywane czynności i wprowadzić w nich zmiany, które doprowadzą do zauważalnego skrócenia czasu.
Poprawa wydajności magazynu:
- Analiza operacji magazynowych.
Na wstępie zalecana jest identyfikacja zadań, jakie są wykonywane w magazynie. Pod uwagę trzeba wziąć wszystkie czynności administracyjne – przygotowywanie dokumentacji, raportów, listów przewozowych, rozdział obowiązków między pracowników, wszelkie spotkania, itp. W wielu z powyższych zadań można znaleźć elementy, które jesteśmy w stanie odpowiednio poprawić i udoskonalić.
Gdy to już mamy przeprowadzone, skupiamy się na ruchu w magazynie. Sprawdzamy, czy nie generujemy zbyt wielu pustych przebiegów. A może warto postawić na kompletację falową, lub według asortymentu? Dzięki temu będziemy mogli realizować po kilka zamówień w jednym czasie.
Następnie sprawdzamy, jak przebiega rozładunek i załadunek towarów. Dostawy powinny się odbywać wg. założonego harmonogramu, bez opóźnień i przestojów, gdyż zaburza to początkowo zakładane plany i zmniejsza wydajność.
Mając już powyższe dane, analizujemy jeden z głównych procesów – kompletację zamówień. Zazwyczaj jest to najbardziej czasochłonny etap pracy w magazynie i wymaga skrupulatnego podejścia. Można go usprawniać na wiele sposobów – od zaprojektowania ergonomicznego stanowiska, po dobre przeszkolenie pracowników.
Potrzeby konkretnych zmian łatwo też można wychwycić po przeanalizowaniu procesu zarządzania zapasami magazynowymi (składowanie produktów sezonowych, identyfikowanie ładunków, możliwe uproszczenie procedur).
Każdy wychwycony błąd jesteśmy w stanie szybko poddać korekcie i niemal całkowicie wyeliminować.
- Analiza pracy ludzkiej.
Tutaj można uzyskać dużo konkretnych informacji w szybkim czasie.
Zaczynamy od poznania opinii pracowników. Najczęściej to właśnie oni mają wartościowe pomysły i spostrzeżenia. Nikt inny nie wyrazi się przecież lepiej o rodzaju prac i możliwych ulepszeniach, niż osoba, która pracuje przy konkretnym stanowisku.
Analizie można też poddać styl pracy i obecną wydajność pracowników. Niektóre osoby mogą potrzebować dodatkowych szkoleń i kursów.
Regularne spotkania i wymiana opinii z pracownikami przynosi też korzyści długofalowe. Można zaplanować przyszłe działania z dużym wyprzedzeniem, a to może się zwyczajnie przydać na wypadek większych zawirowań, jak chociażby niedawna pandemia, czy globalny kryzys.
Każde miejsce pracy należy też sprawdzić pod kątem ergonomii – czy jest przystosowane do osób na nim pracujących oraz do rodzaju wykonywanych prac. Nieergonomiczne stanowiska wpływają negatywnie na stan fizyczny operatorów, wywołują znużenie i zmęczenie.
- Ograniczenie opóźnień i zbędnych kosztów.
- Generowane koszty. Można je ograniczać, wprowadzając rozsądne oszczędności. W każdym magazynie podstawą sprawnej i bezpiecznej pracy jest dobre oświetlenie. Koniecznie trzeba jednak zadbać, aby było ono energooszczędne.
- Optymalizacja rozmieszczenia towaru. Nierozsądne jest bieganie w różne strony przy kompletowaniu zamówień. Warto prześledzić zamówienia pod tym kątem. Pomoże to odpowiednio posegregować towar na magazynowych półkach – przedmioty najczęściej kupowane razem można zgrupować w bliskim sąsiedztwie.
- Maksymalne wykorzystanie pustych przestrzeni w magazynie. Nie ma sensu trzymanie małej ilości towaru w ogromnym magazynie. Dla minimalizacji kosztów można wynająć mniejszy metraż, albo dodatkowo wykorzystać ten posiadany. Na korzyść może zadziałać wstawienie większych, lepiej dopasowanych regałów, korzystanie z różnych stojaków i specjalnych podestów. Można też przemyśleć podnajęcie zbędnych przestrzeni innym przedsiębiorcom.
- Ergonomiczne wyposażenie. Ten temat był już pokrótce wspomniany, a szczegółowo przedstawiamy go w tym artykule. Odpowiednie wyposażenie musi być dopasowane do pracujących przy nim osób. Ergonomia dotyczy zarówno stołów / całych stanowisk, jak też narzędzi i urządzeń, których używa operator.
- Zastosowanie dedykowanych stołów do pakowania, aby uniknąć problemów z wysyłkami. Obecnie, w czasach rozkwitu e-commerce, główna – najbardziej wymagająca i absorbująca praca w magazynach odbywa się przy kompletacji, pakowaniu i wysyłce towarów. Czynności te muszą być zgrane i wykonane w krótkim czasie, by nie generować opóźnień oraz zaspokoić wymagania klienta końcowego. Dużym ułatwieniem jest zastosowanie profesjonalnych stołów do pakowania paczek.
- Generowane koszty. Można je ograniczać, wprowadzając rozsądne oszczędności. W każdym magazynie podstawą sprawnej i bezpiecznej pracy jest dobre oświetlenie. Koniecznie trzeba jednak zadbać, aby było ono energooszczędne.
Podsumowanie.
- analiza operacji magazynowych,
- analiza pracy ludzkiej,
- ograniczenie opóźnień i zbędnych kosztów.
Polecane artykuły:
Ekologiczne zamienniki folii stretch w procesie pakowania paczek.
Folia stretch, powszechnie stosowana w przemyśle opakowaniowym, jest materiałem niezwykle skutecznym, ale niestety ma mocno negatywny wpływ na środowisko. Coraz...
Rynek magazynowy w Polsce: Perspektywy stabilnego rozwoju
Rynek magazynowy w Polsce przeżywa dynamiczny rozwój, który wynika z wielu czynników, w tym z rosnącego sektora e-commerce. W ostatnich...
Rynek e-commerce. Szanse i zagrożenia.
W minionym dziesięcioleciu rynek e-commerce przeszedł ogromną metamorfozę. Początkowo sprzedawcy traktowali ten rodzaj działalności jedynie jako nieduży dodatek do sklepu...
Logistyka 4.0 – trudne wyzwanie czy szansa na rozwój?
Samo pojęcie „logistyka” pojawiło się już dawno, bo w okolicy X wieku. Początkowo nie wychodziło jednak poza użycie w kontekście...
Tendencje ekologii w pakowaniu paczek.
Załamanie, jakie wywołała pandemia, skłoniło specjalistów do ponownego zbadania tego tematu. W kwietniu 2021 roku Mobile Institute przeprowadził badanie wśród...
Dodaj komentarz