Spis treści:
Ergonomia pracy – na co zwrócić uwagę przy wybieraniu wyposażenia na magazyn?
Jak rozumieć ergonomię?
Wg definicji słownikowej jest to: „nauka zajmująca się zasadami i metodami dostosowania urządzeń i narzędzi do cech fizycznych i psychicznych człowieka”. Można zatem przyjąć, że to całokształt prac związanych z zaplanowaniem, zaprojektowaniem i skonstruowaniem wszelkich narzędzi, wyposażenia miejsca pracy i zadań zlecanych pracownikowi tak, aby były one jak najbardziej mu przyjazne. Obejmuje to ogrom zagadnień, dotyczących jego komfortu fizycznego, jak i psychicznego.
Co możesz uznać za narzędzie pracy?
Zaliczy się tu zarówno najzwyklejszy, prosty ołówek, poprzez zapisywane nim plany i zasady działania, po duże, specjalistyczne urządzenia, do obsługi których wymagana jest spora wiedza i przeszkolenie.
Wyposażenie miejsca pracy.
Zwrot ten rozumiemy przez całe hale maszynowe i linie produkcyjne – czyli kompleks urządzeń, często współpracujących ze sobą, przy użyciu których człowiek wykonuje swoją pracę oraz konstrukcje i meble do tego przeznaczone.
Zadania przydzielane pracownikom.
- Fizyczne. Wiążą się z wysiłkiem, sięganiem po coś, poruszaniem się w obrębie stanowiska pracy i poza nim.
- Umysłowe. To najczęściej zapoznawanie się z instrukcjami, planami prac – na dłuższą metę powodujące zmęczenie psychiczne, a w najgorszym przypadku – nawet błędne rozumowanie wydawanych poleceń.
Największa korzyść płynąca z ergonomii.
Zastosowanie się do wymogów ergonomii poprawia jeden ważny aspekt, który w każdej firmie winien być bezdyskusyjny.
Metody adaptacji stanowiska pracy.
Dobrze działające miejsce pracy musi być bezwzględnie dopasowane do konkretnego pracownika.
- Może to zostać zapewnione już na etapie tworzenia danego miejsca. Wtedy jest ono budowane i usprawniane od samego początku (tzw. ergonomia koncepcyjna).
- Bywają też zmiany, które są planowane do wprowadzenia przy istniejącym już stanowisku. W takim wypadku ergonomia korekcyjna poprawi efektywność i produktywność osób, które na nim działały do tej pory.
Ergonomiczne stanowisko pracy – najprościej na przykładzie.
Obecnie spora część pracowników wykonuje prace przy komputerach lub różnego rodzaju monitorach. Wielu osobom może się wydawać, że jest to praca lekka, łatwa i przyjemna, nie wymagająca większego wysiłku. Nie jest to jednak tak oczywiste. Zacznijmy od tego, że codzienne, długie przebywanie w pozycji siedzącej nie jest dla człowieka naturalne. Im więcej czasu spędzamy przed komputerem, tym bardziej narażamy swój kręgosłup, czy nadwyrężamy oczy. W gestii pracodawcy leży fakt, aby szkody powstałe w takiej pracy były zminimalizowane.
Na przykładzie powyższego stanowiska komputerowego należy zwrócić uwagę na:
- Wysokość ustawienia lub zawieszenia monitora – górna krawędź ekranu na poziomie oczu.
- Ustawienie ciała – głowa skierowana prosto, bez pochylania czy niewygodnego skręcania.
- Położenie monitora i klawiatury – w linii prostej do użytkownika.
- W miarę możliwości – naturalne oświetlenie bez zbędnych odbić światła, np. od strony okna.
- Ułożenie rąk – nie powinny zwisać, do podparcia najlepiej stosować podłokietniki fotelowe. Na blacie należy oprzeć tylko same nadgarstki.
- Sposób siedzenia – krzesło koniecznie z możliwością regulacji góra-dół oraz kąta nachylenia.
- Komfort dla nóg – przy długim przebywaniu w pozycji siedzącej niezbędny może okazać się podnóżek.
- Ład i porządek wokół.
Powyższy opis skupił się na konkretnym przykładzie, ale dotyczy to każdego stanowiska, niezależnie od branży, w jakiej dana firma działa.
7 najważniejszych zasad ergonomicznego stanowiska:
- staraj się pracować w naturalnej pozycji,
- zminimalizuj nadmierny wysiłek i zmęczenie,
- pracuj na dopasowanej, wygodnej wysokości,
- trzymaj narzędzia w zasięgu ręki,
- ogranicz niepotrzebne ruchy – tj. sięganie daleko lub wysoko,
- zmieniaj pozycję ciała, wymuszaj na sobie ruch – choćby krótki spacer, przejście w inne miejsce,
- dbaj o porządek.
Ergonomia pracy w magazynie – specyfika i zalecane rozwiązania.
Ten rodzaj pracy jest dość charakterystyczny. Wykonywane czynności znacznie różnią się od innych, standardowych obowiązków zawodowych. Jeśli chcesz zaprojektować tu ergonomiczne stanowisko, musisz wziąć pod uwagę przede wszystkim dostosowanie go do osób, które będą je zajmować.
Największe znaczenie ma wzrost pracownika, ale nie chodzi tu o to, żeby każdego dokładnie mierzyć i dopasowywać wyposażenie magazynu pod niego. Lepszym wyjściem będzie zastosowanie szaf i regałów uniwersalnych, z możliwością regulacji. Każdy stół, krzesło, biurko czy inne elementy magazynu powinny mieć możliwość ustawienia pod gabaryty danej osoby.
Aby towary docierały na magazynowe półki, muszą być tam przetransportowane. Wymaga to zastosowania lekkich, poręcznych i zwrotnych wózków, niewymagających nadmiernej siły od operatora. Maksymalne obciążenie, jakie mogą przenosić pracownicy zostało obwarowane sztywnymi normami, których nie wolno przekraczać. Dla mężczyzn to 50 kg przy pracy dorywczej, a 30 kg przy pracy stałej, na odległość do 25 m. Z kolei dla kobiet to odpowiednio: 20 kg w pracy dorywczej i 12 kg przy pracy stałej (przenoszenie po płaskiej powierzchni, nie częściej niż 4x na godzinę)*.
Bezpieczenstwo i higiena pracy wymagają, aby dopasować się też do innych wymogów, jak niski poziom hałasu, właściwe natężenie światła, odpowiednia temperatura otoczenia, wilgotność powietrza czy dobra wentylacja.
Pakowanie i wysyłka.
Patrząc szerzej, magazyny to nie tylko składowanie. Bardzo często towary w nich złożone są finalnie pakowane i wysyłane do odbiorców. Na tym etapie największe znaczenie będzie miał odpowiedni blat roboczy. Duże, wielofunkcyjne zastosowanie mają tu profesjonalne stoły do pakowania, które można indywidualnie skonfigurować pod konkretne wymagania.
Całe takie stanowisko powinno być dopasowane do stosowanego systemu pakowania i rodzaju używanych materiałów. Dla ergonomii pracy zalecane jest mieć zamontowane odpowiednie półki i uchwyty, koniecznie z możliwością regulacji wysokości. Wszelkie urządzenia i dodatki powinny znajdować się w zasięgu ręki pracownika.
Postaw na profesjonalistów.
Aby znacznie uprościć ten proces w Twojej firmie, zachęcamy do zapoznania się z profesjonalnymi wyrobami RedSteel. Zapraszamy do naszego sklepu, gdzie znajdziesz w pełni konfigurowalne stoły do pakowania z 7-letnią gwarancją. W każdej chwili możesz też skontaktować się z naszym konsultantem pod numerem telefonu: (+48) 884 300 006, lub e-mail: bok@redsteel.pl.
Polecane artykuły:
Ekologiczne zamienniki folii stretch w procesie pakowania paczek.
Folia stretch, powszechnie stosowana w przemyśle opakowaniowym, jest materiałem niezwykle skutecznym, ale niestety ma mocno negatywny wpływ na środowisko. Coraz...
Rynek magazynowy w Polsce: Perspektywy stabilnego rozwoju
Rynek magazynowy w Polsce przeżywa dynamiczny rozwój, który wynika z wielu czynników, w tym z rosnącego sektora e-commerce. W ostatnich...
Rynek e-commerce. Szanse i zagrożenia.
W minionym dziesięcioleciu rynek e-commerce przeszedł ogromną metamorfozę. Początkowo sprzedawcy traktowali ten rodzaj działalności jedynie jako nieduży dodatek do sklepu...
Logistyka 4.0 – trudne wyzwanie czy szansa na rozwój?
Samo pojęcie „logistyka” pojawiło się już dawno, bo w okolicy X wieku. Początkowo nie wychodziło jednak poza użycie w kontekście...
Tendencje ekologii w pakowaniu paczek.
Załamanie, jakie wywołała pandemia, skłoniło specjalistów do ponownego zbadania tego tematu. W kwietniu 2021 roku Mobile Institute przeprowadził badanie wśród...
Dodaj komentarz