Czym wypełnić karton do wysyłki - 7 sprawdzonych pomysłów.
Wypełnienie – dodatkowe zabezpieczenie przesyłki.
Popularne materiały jako wypełniacze.
- Folia bąbelkowa.
- Tektura perforowana.
- Skropak.
- Papier pakowy.
- SizzlePak.
- Poduszki powietrzne.
- Wełna drzewna.
Wysłanie paczki może się wydawać prostą czynnością wymagającą włożenia przedmiotu do kartonu i zaklejenia go taśmą. Część przesyłek potrzebuje jednak dodatkowych zabezpieczeń. Jeśli chcemy, aby ich zawartość dotarła w stanie nienaruszonym, musimy skorzystać z odpowiedniego wypełnienia, które zapobiegnie niekontrolowanemu przemieszczaniu się przedmiotu w środku kartonu.
W poniższym omówieniu przedstawię Wam 7 sprawdzonych pomysłów na wypełnienie kartonu do wysyłki.
1. Folia bąbelkowa.
Jeden z najbardziej znanych i popularnych wypełniaczy. Wykonana z tworzywa sztucznego, jej powierzchnia pokryta jest pęcherzykami wypełnionymi powietrzem. Ma doskonałe właściwości amortyzujące i jest wodoodporna. Można jej używać do wszystkiego, od małych, delikatnych opakowań, po duże meble, urządzenia AGD, RTV itp. Warto jej nie wyrzucać, gdyż można jej użyć ponownie, a dzięki temu ograniczyć produkcję śmieci, które w tym wypadku nie nadają się do recyklingu. Na rynku istnieje też jej wersja antystatyczna, co znacznie upraszcza pakowanie elektroniki.
2. Tektura perforowana.
Jest wypełniaczem ekologicznym. Dzięki wielu nacięciom, otrzymuje odpowiednią giętkość i może zabezpieczać przedmioty niezależnie od ich kształtu czy rozmiaru. Jest lekkim, tanim i skutecznym wypełnieniem. Rynek oferuje dostępność wielu wariantów kształtu i grubości. Łatwo ją przeciąć, zapewnia zabezpieczenie na dość wysokim poziomie, chroniąc zawartość paczki przed wstrząsami i innymi uszkodzeniami.
3. Skropak.
Kolejne wypełnienie ekologiczne. Jest to w 100% biodegradowalny i kompostowalny granulat, wytwarzany ze składników pochodzenia roślinnego, a rozpuszcza się przez polanie wodą. Można go również spotkać pod nazwą chipsy styropianowe. Szczelnie wypełnia wolne przestrzenie w paczce, zapobiegając uszkodzeniom zawartości. Granulat ten jest bardzo lekki i niedrogi, posiada właściwości antystatyczne, dzięki czemu może zabezpieczać też wysyłkę urządzeń elektronicznych.
4. Papier pakowy.
Również ekologiczny materiał, najczęściej powstały z surowców wtórnych. Oprócz oklejania przesyłek z zewnątrz, może tez być doskonałym wypełnieniem. Dobrze tłumi drgania i uderzenia, zabezpieczając zawartość paczki. Najczęściej używany do pakowania lekkich przedmiotów o małych gabarytach. Łatwo go można zgnieść i dopasować do przestrzeni, jaką chcemy zabezpieczyć.
5. SizzlePak.
Są to wąskie paski antystatycznego papieru kraftowego, odpowiednio pocięte (najczęściej jako zygzak / sprężynka), co pomaga im amortyzować powstające drgania. Mogą występować w wielu kolorach, dzięki czemu są bardzo estetyczne i nabierają walorów wizualnych. Często są używane do dekoracji. Wypełniacz SizzlePak jest w pełni ekologiczny, nadaje się do recyklingu i szybko ulega biodegradacji. Idealnie wypełnia puste przestrzenie w kartonie, co pozwala w pełni chronić zapakowane produkty.
6. Poduszki powietrzne.
Kolejny produkt z tworzywa sztucznego. Są wypełnione sprężonym powietrzem. Perfekcyjnie amortyzują wstrząsy i drgania, stabilizują zawartość paczki, mają właściwości termoregulacyjne, są trwałe i tanie. Można je kupić pojedynczo, lub jako maty powietrzne. Oprócz zabezpieczania zawartości, mają właściwości wygłuszające i termoizolacyjne. Produkowane są w wielu rozmiarach, dzięki czemu łatwo je dobrać do konkretnej przesyłki. Bez problemu zabezpieczą nawet kruche, łatwe do uszkodzenia przedmioty.
7. Wełna drzewna.
Kolejny materiał ekologiczny, który może być używany wielokrotnie i ulega biodegradacji. Wykonana z drewna, posiada szeroki zakres zastosowań. Otrzymywane wiórki wyglądają naturalnie i są eleganckie, mogą też mieć dowolny kolor. Dzięki nim można sprawić, że paczka wyróżnia się na tle innych. Oprócz funkcji wypełniacza, wełna drzewna jest polecana do ozdobnego pakowania prezentów. Jest bardzo lekka, nie wpływa więc znacząco na wagę przesyłki.
Pamiętaj, że każda paczka powinna być dobrze zabezpieczona nie tylko od zewnątrz, ale przede wszystkim w środku. Opisane powyżej wypełniacze do kartonów nie zamykają wszystkich dostępnych opcji. Zebrano tu jedynie 7 najczęściej stosowanych, chociaż zachęcamy też do osobistego przetestowania dostępnych materiałów i dobrania wypełnienia dokładnie do swojego asortymentu. Im lepiej pudełko będzie wypełnione w środku, tym jego zawartość będzie mniej narażona na uszkodzenia.
Wiesz już jakich wypełniaczy chcesz użyć? Zapraszamy też do powiązanego artykułu, omawiającego 5 zasad skutecznego pakowania.
Polecane artykuły:
Ekologiczne zamienniki folii stretch w procesie pakowania paczek.
Folia stretch, powszechnie stosowana w przemyśle opakowaniowym, jest materiałem niezwykle skutecznym, ale niestety ma mocno negatywny wpływ na środowisko. Coraz...
Rynek magazynowy w Polsce: Perspektywy stabilnego rozwoju
Rynek magazynowy w Polsce przeżywa dynamiczny rozwój, który wynika z wielu czynników, w tym z rosnącego sektora e-commerce. W ostatnich...
Rynek e-commerce. Szanse i zagrożenia.
W minionym dziesięcioleciu rynek e-commerce przeszedł ogromną metamorfozę. Początkowo sprzedawcy traktowali ten rodzaj działalności jedynie jako nieduży dodatek do sklepu...
Logistyka 4.0 – trudne wyzwanie czy szansa na rozwój?
Samo pojęcie „logistyka” pojawiło się już dawno, bo w okolicy X wieku. Początkowo nie wychodziło jednak poza użycie w kontekście...
Tendencje ekologii w pakowaniu paczek.
Załamanie, jakie wywołała pandemia, skłoniło specjalistów do ponownego zbadania tego tematu. W kwietniu 2021 roku Mobile Institute przeprowadził badanie wśród...
Dodaj komentarz