Logistyka 4.0 – trudne wyzwanie czy szansa na rozwój?
1. Czym jest logistyka 4.0?
Samo pojęcie „logistyka” pojawiło się już dawno, bo w okolicy X wieku. Początkowo nie wychodziło jednak poza użycie w kontekście wojskowości. Dzisiaj można je odnieść niemalże do każdej dziedziny życia i jest terminem bardzo uniwersalnym. Usprawnia i systematyzuje działania, co przekłada się na szybką realizacje założonych celów.
W odniesieniu do biznesu, logistyka jest ściśle powiązana z czwartą rewolucją przemysłową, łączącą automatyzację i cyfryzację procesów magazynowych. Ogólna koncepcja wchodzi poza ramy jednego przedsiębiorstwa. Dzięki logistyce 4.0 jest tworzona sieć wzajemnych powiązań w całym łańcuchu dostaw.
Dlaczego mówimy o całej rewolucji „Przemysł 4.0”?
Dla rozjaśnienia całej sytuacji przypomnę, że do tej pory miały miejsce inne, kluczowe momenty na drodze rozwoju przemysłu:
– Przemysł 1.0 zaznaczył się wynalezieniem silnika parowego, dzięki czemu początek XIX wieku można przyjąć za start produkcji masowej.
– Przemysł 2.0 wyróżnił się elektryfikacją, co przełożyło się na rozwój taśm produkcyjnych.
– Przemysł 3.0 datujemy na drugą połowę XX wieku, ze względu na pojawienie się komputerów i mocne przyspieszenie przepływu informacji.
Na bazie wszystkich trzech rewolucji, Przemysł 4.0 dodaje kolejny krok. Zmienia nie tylko sposoby wytwarzania produktów, ale i formy ich dystrybucji oraz składowania. Finalnie znacznie usprawnia też kontakt i wymianę informacji między firmami, a ich klientami.
Spójrzmy teraz na wszystko od strony branży magazynowej. Logistyka obejmuje tu kompletny łańcuch zakupowy, od samego złożenia zamówienia, po zapewnienie usług posprzedażowych. Codzienne zadania są już od kilku lat optymalizowane z użyciem najnowszych technologii (np. system WMS), a docelowo planowane jest zminimalizowanie pracy człowieka. Wprowadzane są inteligentne, samouczące się pojazdy z całymi systemami nadzorującymi. Dzięki czujnikom (np. optycznym), mogą one optymalizować trasę oraz kolejno wykonywane czynności.
2. Elementy składowe logistyki 4.0:
– ciągła analiza danych, która umożliwi szybką reakcję na zmiany rynkowe,
– użycie big data,
– nadzór nad zinformatyzowanym łańcuchem dostaw,
– wprowadzenie koncepcji wielokanałowości.
3. Możliwe wyzwania i zagrożenia:
– duża ilość danych do przetworzenia,
– wzrost konkurencyjności, co przekłada się na maksymalizację wydajności całego procesu w przedsiębiorstwie,
– konieczna cyfryzacja przemysłu. Przedsiębiorstwa, które chcą się utrzymać na rynku muszą zainwestować w prace badawczo-rozwojowe oraz wprowadzić innowacje w procesach logistycznych.
– odpowiednie przeszkolenie i przygotowanie pracowników. Wymagana jest nowoczesna wiedza, aby zaimplementować nowinki technologiczne i używać ich zgodnie z przeznaczeniem.
– cyberbezpieczeństwo. Dla sprawnego działania całego przedsiębiorstwa należy dbać o bezpieczeństwo danych i działania całego systemu. W obecnych czasach ataki hakerskie czy kradzież danych są coraz częściej spotykane i trzeba się przed nimi odpowiednio zabezpieczyć.
4. Droga do logistyki 5.0.
Logistyka 5.0 zakłada uzupełnienie obecnych założeń o:
– czynnik ludzki,
– trwałość,
– elastyczność.
Przyjęto tutaj, że pomimo całej technologii, najważniejsza jest praca z człowiekiem. Fachowcy są traktowani jako długoterminowa inwestycja. W wykonywanej pracy muszą się czuć dobrze i posiadać odpowiednie, specjalistyczne wykształcenie.
Całość działań wspiera sztuczna inteligencja, a wszelkie dane muszą być odpowiednio zabezpieczone i bezpiecznie przechowywane.
5. Przyszłość.
Jak można podsumować to, co się dzieje obecnie w obszarze logistyki? Na pewno należy przyjąć wszelkie zamiany za coś oczywistego, czego pomimo obaw nie jesteśmy w stanie zatrzymać. A zatem jedynym wyjściem jest poznanie tej transformacji i zrozumienie jej. Nic nie da siłowanie się z tym co nieuniknione, lepszym wyjściem będzie dołączenie to nowych trendów i dostosowanie swojej firmy / magazynu do najkorzystniejszych rozwiązań.
Polecane artykuły:
Ekologiczne zamienniki folii stretch w procesie pakowania paczek.
Folia stretch, powszechnie stosowana w przemyśle opakowaniowym, jest materiałem niezwykle skutecznym, ale niestety ma mocno negatywny wpływ na środowisko. Coraz...
Rynek magazynowy w Polsce: Perspektywy stabilnego rozwoju
Rynek magazynowy w Polsce przeżywa dynamiczny rozwój, który wynika z wielu czynników, w tym z rosnącego sektora e-commerce. W ostatnich...
Rynek e-commerce. Szanse i zagrożenia.
W minionym dziesięcioleciu rynek e-commerce przeszedł ogromną metamorfozę. Początkowo sprzedawcy traktowali ten rodzaj działalności jedynie jako nieduży dodatek do sklepu...
Logistyka 4.0 – trudne wyzwanie czy szansa na rozwój?
Samo pojęcie „logistyka” pojawiło się już dawno, bo w okolicy X wieku. Początkowo nie wychodziło jednak poza użycie w kontekście...
Tendencje ekologii w pakowaniu paczek.
Załamanie, jakie wywołała pandemia, skłoniło specjalistów do ponownego zbadania tego tematu. W kwietniu 2021 roku Mobile Institute przeprowadził badanie wśród...
Dodaj komentarz