Jak zapakować książkę do wysyłki aby uniknąć uszkodzeń?
Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że z przesyłką zawierającą książkę spotkał się już każdy z nas. Zakup w księgarniach wysyłkowych jest najczęściej tańszy, niż w lokalizacjach stacjonarnych, stąd duży wzrost sprzedaży w księgarniach online.
Jako odbiorca sprawdzamy zawartość takiej paczki pod wieloma kątami. Chcemy, żeby zakupiona publikacja dotarła do nas szybko i bez żadnych uszkodzeń.
Dużo zależy od tego, jak paczka jest traktowana w transporcie.
Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia i przewidujący różne sytuacje sprzedawca może starać się uprzedzić przebieg wydarzeń i zapobiec ewentualnym uszkodzeniom, stosując odpowiednie opakowanie oraz zabezpieczenia. Zadowolony klient chętnie powróci na kolejne zakupy i nie będzie pisał niekorzystnych opinii posprzedażowych.
Jak zatem zapakować książkę do wysyłki aby uniknąć uszkodzeń?
Zapraszamy do lektury!
Książki to dość specyficzny towar. Może się wydawać, że są łatwe do zapakowania ze względu na ich prosty kształt. Jednakże wiele osób je kolekcjonuje i zależy im, aby docierały do nich w nienagannym stanie. Nawet najmniejsze zadrapanie czy zgięcie rogu będzie problemem i wywoła zdenerwowanie u klienta. W przygotowaniu przesyłki liczy się odporność i funkcjonalność oraz dostosowanie do wymagań firmy kurierskiej czy innego przewoźnika.
1. Metody pakowania książek.
Można przyjąć, że najprościej jest zapakować cienką książkę w twardej oprawie. Wystarczy owinąć ją folią bąbelkową, umieścić w dopasowanym kartonie lub kopercie i gotowe.
Bardziej skomplikowana procedura zaczyna się w momencie wysyłki książek w miękkiej okładce, a także przy realizacji zamówień składających się z większej ilości wolumenów.
Pierwszą czynnością, jaka ma miejsce podczas przygotowania książki, jest jej owinięcie. Ciekawy wizualnie efekt uzyskamy, używając do tego celu eleganckiej bibuły do pakowania lub papieru pakowego. W kontakcie z klientem liczy się najbardziej pierwsze wrażenie i to jest ta chwila, która wpłynie znacząco na ocenę realizacji zamówienia. Pakowanie musi odbywać się starannie, niezależnie co dana osoba zamówiła i w jakiej ilości.
W tym momencie pojawia się pierwsza czynność, jaka wpływa na kompleksowe bezpieczeństwo przesyłki – książka może zostać dodatkowo opakowana w folię bąbelkową i zabezpieczona taśmą klejącą. Dzięki temu nie otworzy się w drodze i jej kartki pozostaną proste, bez źle wyglądających zagięć i zdeformowań. Zafoliowana książka może zostać obłożona przekładkami kartonowymi. Da jej to dodatkową sztywność i wzmocnienie całości.
W kolejnym kroku należy dobrać odpowiednie opakowanie zewnętrzne. Gdy decydujemy się na karton, zalecane jest, aby posiadał wymiary dopasowane do wielkości książki. Na rynku istnieją dedykowane kartonowe owijki. Spokojnie można ich użyć do nadania jednej czy dwóch książek.
Zamiast owijki można skorzystać z popularnej koperty bąbelkowej. Jej wnętrze zadziała jako kolejne zabezpieczenie, zarówno przed uszkodzeniami, jak i wilgocią. Trzeba ją dobrać konkretnie do danej wysyłki, nie może bowiem zostawiać nadmiernego luzu, ani też zbyt ciasno opinać krawędzi książki.
2. Opakowania zbiorcze z książkami.
Nieco bardziej skomplikowanie jest zabezpieczanie paczki, w której chcemy wysłać większą ilość książek. Najlepszym rozwiązaniem okazują się kartony. Mnogość dostępnych rozmiarów pozwala dopasować je do zawartości.
W takiej zbiorczej przesyłce należy starannie zadbać o opakowanie każdego egzemplarza. Poszczególne książki należy owinąć w folię bąbelkową, a następnie ułożyć je jedna na drugiej.
Pozostałe puste przestrzenie trzeba zniwelować specjalnym wypełniaczem, aby nie było możliwości przemieszczania się książek w trakcie transportu.
Zamknięty karton najlepiej zakleić taśmą i owinąć folią stretch.
3. Podsumowanie.
Jedna lub dwie książki mogą zostać nadane w kopercie bąbelkowej lub dedykowanej kartonowej owijce.
Większą ilość najlepiej wysłać w solidnym kartonie, z użyciem wypełniaczy i zabezpieczonym folią stretch.
Polecane artykuły:
Ekologiczne zamienniki folii stretch w procesie pakowania paczek.
Folia stretch, powszechnie stosowana w przemyśle opakowaniowym, jest materiałem niezwykle skutecznym, ale niestety ma mocno negatywny wpływ na środowisko. Coraz...
Rynek magazynowy w Polsce: Perspektywy stabilnego rozwoju
Rynek magazynowy w Polsce przeżywa dynamiczny rozwój, który wynika z wielu czynników, w tym z rosnącego sektora e-commerce. W ostatnich...
Rynek e-commerce. Szanse i zagrożenia.
W minionym dziesięcioleciu rynek e-commerce przeszedł ogromną metamorfozę. Początkowo sprzedawcy traktowali ten rodzaj działalności jedynie jako nieduży dodatek do sklepu...
Logistyka 4.0 – trudne wyzwanie czy szansa na rozwój?
Samo pojęcie „logistyka” pojawiło się już dawno, bo w okolicy X wieku. Początkowo nie wychodziło jednak poza użycie w kontekście...
Tendencje ekologii w pakowaniu paczek.
Załamanie, jakie wywołała pandemia, skłoniło specjalistów do ponownego zbadania tego tematu. W kwietniu 2021 roku Mobile Institute przeprowadził badanie wśród...
Dodaj komentarz