Jak poprawnie przygotować elektronikę do wysyłki?
- Specyfika urządzeń elektronicznych.
- Zasady pakowania sprzętów elektronicznych:
- kartonowe opakowania o regularnych kształtach,
- odłączenie kabli zasilających, baterii i akumulatorów,
- osobne owinięcie każdego elementu,
- zabezpieczenie elementów – unieruchomienie ich w kartonie,
- użycie wypełniaczy,
- naklejenie specjalnych oznakowani: „Ostrożnie” lub „Góra-dół”,
- wygenerowanie etykiety przewozowej i naklejenie jej na opakowaniu,
- ubezpieczenie przesyłki.
- Podsumowanie.
1. Specyfika urządzeń elektronicznych.
Masz do wysłania swój sprzęt elektroniczny, ale nie wiesz jak go do tego przygotować?
Zapraszam do lektury mini poradnika, który pomoże zrobić to poprawnie i bezpiecznie dla elektroniki.
Urządzenia elektroniczne są bardzo delikatne, co przedkłada się nie tylko na dbałość o nie w codziennym użytkowaniu, ale przede wszystkim rzutuje to na ich wysyłkę. Nawet jeśli konkretny sprzęt wygląda solidnie, to trzeba pamiętać, że każdy plastik jest kruchy i mało odporny na wszelkie naprężenia. Szczególnie ostrożnie należy się obchodzić z dyskami, elektroniką posiadającą matryce LED / LCD, czy laptopami. Od tego, jak zadbamy o pakowanie zależy czy dany sprzęt dotrze bezpiecznie do celu i tu nie ma znaczenia, czy zawieziemy go sami, czy zlecimy to firmie kurierskiej.
2. Zasady pakowania sprzętów elektronicznych:
Wszystkie firmy kurierskie mają dokładnie opisane wymagania, do których należy się dostosować, aby móc nadać u nich paczkę. Dla własnej wygody i oszczędności czasu, trzeba się z nimi zapoznać przed przygotowaniem przesyłki. Zazwyczaj są to standardowe wymiary i główne zalecenie, aby wysyłany przedmiot był opakowany w kartonie o regularnych kształtach. Najlepiej byłoby użyć oryginalnego opakowania producenta, ale mało kto je trzyma w oczekiwaniu na ponowne użycie. W takim wypadku warto zainwestować w trzy-, a nawet i pięciowarstwowy karton, gdyż ma on odpowiednią sztywność i jest odporny na uszkodzenia. Nie powinno się korzystać ze starych pudeł, które już były używane. Ich konstrukcja może być osłabiona, więc pozorna oszczędność może spowodować większe straty lub uszkodzenia w trakcie wysyłki.
Pakowany sprzęt musi być koniecznie odłączony od kabli i źródeł zasilania. Trzeba też wyjąć z niego wszelkie nośniki. W czasie transportu baterie i akumulatory zawsze muszą znajdować się poza urządzeniem. Kable powinny być zwinięte i zabezpieczone przed splątaniem.
Każdy pojedynczy element powinien zostać spakowany odrębnie, owinięty folia bąbelkową, lub umieszczony w osobnym kartoniku. Niezbędne może też okazać się zaklejenie taśmą pakową. Trzeba zawsze założyć, że paczka ta może zostać narażona na różnego rodzaju naciski i wibracje oraz może jej grozić upadek z wysokości około 80 cm – np. z przenośników taśmowych.
Elektronika to dość specyficzny towar. Z racji jego wrażliwości na wyładowania elektrostatyczne zaleca się używanie specjalnych woreczków antystatycznych (w charakterystycznym różowym kolorze). Ważne jest tez unikanie wilgoci. Pomocne mogą się okazać nieduże saszetki z granulatem higroskopijnym, które zaabsorbują ewentualne cząsteczki wody.
Poszczególne elementy nie mogą w trakcie transportu poruszać się wewnątrz opakowania. Dobrze zabezpieczony sprzęt powinien być unieruchomiony, podobnie jak miał to miejsce przy zakupie, gdy znajdował się w opakowaniu fabrycznym. Nic nie może wystawać poza opakowanie, wypychać go ani deformować.
Dodatkowo, gdy masz do wysłania drukarkę, konieczne jest wyjęcie tonerów i wkładów oraz umieszczenie ich w osobnych, szczelnych opakowaniach.
Wiesz już w tym momencie, że odpowiedni karton i zabezpieczenie luźnych elementów to podstawa. Wszelkie puste przestrzenie muszą zostać dodatkowo wypełnione. Zaczynamy od zabezpieczenie dna, tak, aby było ono miękkie i amortyzowało zawartość w przebiegu całej trasy. Do pozostałych miejsc należy zastosować wypełniacze. W przypadku elektroniki trzeba unikać zbyt drobnych elementów, np. wiórów. Może to zaszkodzić delikatnym układom, dostając się do środka, czy rysując słabo zabezpieczoną obudowę. Wypełniacze powinny znajdować się z wszystkich stron, okalając pakowany sprzęt, nigdy bowiem nie wiadomo, w jaką stronę paczka zostanie położona czy jak upadnie w trakcie transportu. Najlepsze mogą się okazać wkładki styropianowe lub piankowe, docięte na wymiar. Podobny efekt mogą dać poduszki powietrzna oraz pianki flo-pack.
Po zamknięciu należy dobrze zabezpieczyć krawędzie i łączenia kartonu taśma klejącą. Jeśli jest to możliwe, a nasz sprzęt tego wymaga (np. telewizor, monitor itp.) – trzeba skorzystać z naklejek ostrzegawczych „Góra-dół” oraz „Ostrożnie”. Nie zapobiegnie to w 100% złemu traktowaniu naszej paczki, ale może nieco złagodzić sposób, w jaki ją potraktuje przewoźnik.
Zlecenie i opłacenie przesyłki zazwyczaj automatycznie generuje wszelkie wymagane etykiety. Należy sprawdzić poprawność umieszczonych na niej informacji, a następnie przykleić ją w widocznym miejscu na opakowaniu. Dzięki temu kurier nie będzie miał problemu z identyfikacją paczki, a to z kolei zapobiegnie opóźnieniom, czy błędnemu doręczeniu.
Urządzenia elektroniczne są drogie, natomiast standardowe ubezpieczenia przesyłek kurierskich mieszczą się w przedziałach od ok. 100 do 1500 zł. Jest to więc mała kwota, w porównaniu do ewentualnych uszkodzeń, czy zagubienia paczki w drodze. Zaleca się wykupienie dodatkowego ubezpieczenia. Jego koszt jest stosunkowo niewielki, a w razie strat mamy pewność, że dostaniemy stosowne odszkodowanie, które pokryje faktyczną wysokość szkody.
Pod ubezpieczenie podlegają takie zdarzenia, jak: zgubienie przesyłki, uszkodzenie jej lub widoczne ubytki. W razie jakichkolwiek wątpliwości, należy spisać protokół w obecności kuriera doręczającego.
3. Podsumowanie.
Prawidłowo przygotowana paczka powinna być zwarta bryłą o regularnych kształtach. Warto zwrócić uwagę na wszystkie wymienione wyżej elementy i starannie przygotować opakowanie sprzętu. Pod rozwagę polecamy tez skorzystanie z dodatkowego, nieobowiązkowego ubezpieczenia przesyłki. Pamiętaj, że podczas rozpatrywania jakichkolwiek reklamacji analizowane jest też to, jak paczka została przygotowana przez nadawcę.
Polecane artykuły:
Ekologiczne zamienniki folii stretch w procesie pakowania paczek.
Folia stretch, powszechnie stosowana w przemyśle opakowaniowym, jest materiałem niezwykle skutecznym, ale niestety ma mocno negatywny wpływ na środowisko. Coraz...
Rynek magazynowy w Polsce: Perspektywy stabilnego rozwoju
Rynek magazynowy w Polsce przeżywa dynamiczny rozwój, który wynika z wielu czynników, w tym z rosnącego sektora e-commerce. W ostatnich...
Rynek e-commerce. Szanse i zagrożenia.
W minionym dziesięcioleciu rynek e-commerce przeszedł ogromną metamorfozę. Początkowo sprzedawcy traktowali ten rodzaj działalności jedynie jako nieduży dodatek do sklepu...
Logistyka 4.0 – trudne wyzwanie czy szansa na rozwój?
Samo pojęcie „logistyka” pojawiło się już dawno, bo w okolicy X wieku. Początkowo nie wychodziło jednak poza użycie w kontekście...
Tendencje ekologii w pakowaniu paczek.
Załamanie, jakie wywołała pandemia, skłoniło specjalistów do ponownego zbadania tego tematu. W kwietniu 2021 roku Mobile Institute przeprowadził badanie wśród...
Dodaj komentarz